Yüzün Estetik Değerlendirilmesinde Fotoğraf

Yüz ve vücudun estetik değerlendirmesinde, medikal estetik, estetik cerrahi ve lazer uygulamalarında; tanı ve tedavi planları için fotoğraflama son derece önemlidir.

Fotoğraflamada belli bir standardın olması gerekmektedir. Bu standartların belirlenmesinde amaç zaman aralıklı çekilen fotoğrafların aynı özelliklerde olmasıdır.

Bu standartlar;

Yüz, vücutta çekilecek anatomik alan–fotoğraf makinası arasındaki mesafenin her çekimde aynı olması

Bu mesafenin belirlenmesinde fotoğraf makinası ve lensi önemlidir. Çünkü her fotoğraf makinasında lens odak uzunluğu farklıdır ve buda çekilen objenin makine tarafından büyütmesini etkilemektedir.

Günümüzde kullanıcı hatalarını en aza indiren ve çekim özelliklerini otomatik kayıt eden dijital fotoğraf makinaları kullanmaktayız. Bu sistemler fotoğraflama sırasında nerede ise her şeyi otomatik yapmakta. Ancak fotoğraflama standartları için dijital fotoğraf makinasının bazı özelliklerini bilmemiz gerekmektedir.

En sık kullandığımız dijital fotoğraf sistemleri Digital single lens reflex cameras-SLR kameralarıdır. Bu sistemlerde dijitalize edilmiş görüntü electronic photosensitive digital chip üzerinde oluşmakta. Bu chipler farklı boyutlarda üretilmekte. Fakat genellikle 24X35 mm dir. Bu boyut asında klasik flimlerin 1.5 kez daha küçüğüdür.

Çekim ojesini makinanın varsa vizöründen yada TFT (thin-film transistor yada flat screen) ekrandan görebilmekteyiz.

İlk bilinmesi gereken fotoğraf  makinasının lens odak uzunluğudur. Çok şey ifade eden bir kavram aslında. Fotoğraf  makinası gözün anatomik yapısı örneklendirilerek geliştirilmiş. Dijital fotoğraf makinalarında basit bir lens sistemi görüntüyü alarak odaklandırmakta ve ışık/görüntü sensör üzerine aktarmakta.

 

Lens odak uzunluğu görme açısını belirlemekte. İnsan gözü lens odak uzaklığı 50 mm dir ve bunun ile 46 derecelik bir görme alanına sahiptir. Odak uzaklığı azaldıkça görme alanı derecesi azalmakta, odak uzaklığı arttıkça görme alanı derecesi artmaktadır.

Fotoğraf makinalarında sıklıkla 35 mm lik lensler kullanılmakta. Lens ile ışık sensörü arasındaki mesafe 35 mm dir. Yani fotoğraf makinası bizim tek gözümüz ile gördüğümüz alandan daha geniş bir açı ile görmekte.

35 mm lik lense sahip fotoğraf makinası çektiği objeye uzaklığı ne olursa olsun 36X24 mm lik bir alanı çerçevelemekte. 

Dijital fotoğraf makinalarında iş biraz karışmakta. 35 mm lik lens olmakla birlikte FX ve DX sensör format özellikleri devreye girmekte. 35 mm FX bir makinada çerçeveleme yine 36 X 24 mm iken 35 mm DX te bu  24X16 mm düşmekte.

Fotoğraflama standartlarında reprodüksiyon oranı

Reprodüksiyon oranı yani çekilen objenin çekim sırasında büyütme oranıdır. Bu fotoğrafçılıkta 1:1, 2:1, 1:10 şeklinde tanımlanmaktadır.

1:1 tanımlama fotoğraf önüne konan obje ile fotoğraf makinası görüntü sensöründe oluşan görüntünün boyutunun birebir aynı olacağı anlamına gelmektedir. 2:1 görüntünün gerçek objeden 2 kata fazla olacağı, 1:10 görntünün gerçek objeden 10 kat küçük olacağı anlamına gelmektedir.

Hastanın farklı zamanlarda fotoğraflanmasında çekim alanı boyutlarının ve reprodüksiyon oranının aynı olması gerekmektedir. Yukarıda anlatılmaya çalışıldığı gibi fotoğraf makinası lensi odağı, FX ve DX özellikleri bunu etkilemektedir.

Sıklıkla 35 mm lens ve dijital fotoğraf makinası olarak FX kullandığımızı düşünerek aşağıdaki bilgileri anlatmaya çalışıldı.

Fotoğraflama standardında hasta fotoğraf makinası mesafesinn belirlenmesi için basit adımlar şunlar;

1. Hasta fotoğraflaması için ofiste sabit bir alan belirleyiniz. Bu alanda arkada düz bir duvar yada panel olmalıdır. Çekimlerinizi her zaman  bu duvar ve panel önünde yapmalısınız.

2. Bu duvar yada panel üzerine renkli bir bant ile 36 cm X 24 cm bir çerçeve yapın.

3. Bunun karşısına mümkünse bir tripod ile 35 mm lik (FX) dijital makinanızı yerleştirin.

4. Sonra bu bantla yarattığınız alan  fotoğraf makinanızın tam kadrajına oturacak şekilde mesafe, netlik ve zoom yapınız. Bu sizin 1:10 yani 10 da birlik reprodüksiyon yani küçültme değerleriniz olacaktır. 1:4 repredüksiyon oranı için  15 cm X 10 cm bir bant çerçeve kullanarak yukardaki adamları izleyerek 1:4 için mesafeyi işaretleyin. Burada fotoğraf makinası dik tutulmakta. Diğerlerinde yatay kullanılmakta. 1:12 repredüksiyon oranı için  45 cm X 30 cm bir bant çerçeve kullanarak yukardaki adamları izleyerek 1:12 için mesafeyi işaretleyin. 1:18 repredüksiyon oranı için  42 cm X 63 cm bir bant çerçeve kullanarak yukardaki adamları izleyerek 1:18 için mesafeyi işaretleyin.

Bu mesafelerin belirlenmesi daha rahat fotoğraf standartlarını kullanmamızı sağlayacaktır. Örneğin yüz ve kulak yakın fotoğraflamada 1:4 mesafesi kullanılırken, göğüs, karın ve kol çekimlerinde 1:12 mesafesi kullanılacaktır.  Aşağıda resimde bu özetlenmiştir.

Burada bir diğer önemli bir özellik; 36X24 mm lik çerçeveleme nasıl kullanılacak. Yani yatay mı? dikey mi? Örneğin hastanın üst bacak ve kalça çekimleri yapılacak ve 1:18 reprodüksiyon oranı ve mesafesi kullanılacak. Ancak burada 36 mm X 24 mm nasıl kullanacağız. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi çerçeveleme bu anatomik alanda en iyi görüntü alanına dikey kullanımda elde etmektedir.

Fotoğraf çekimleri ön yan ve 45 dercelik açılar ile çakilebilmekte. Bunun standartını sağlamak için basit yöntem hastanın oturduğu döner koltukta bu açıların işaretlenmesi ve fotoğraf makinası sabit kalacak şekilde hasta koltuğunun döndürülmesidir.

Bilgisayar ve dijital kameralar ile uygun bir ortam sağlandığında aynı anda ön ve yan fotoğraflama birlikte yapılabilmektedir.

 

Hasta fotoğraflama ve değerlendirmesinde bir standart kulanılmaktadır. Bu standartta ilk adım hastanın “Doğal Baş Pozisyonunda” olmasıdır. Doğal baş pozisyonu-Natural head position verilmemiş bir hastanın klinik ve fotoğraf değerlendirmeleri yanlış olacaktır. Hasta ilk değerlendirmesi ve sonrasi değerlendirmeler bu baş pozisyonuna göre yapılmalıdır. Doğal baş pozisyonu hasta istirahat konumunda yani rahat başını tutma pozisyonunda ve sonsuza bakarken başın aldığı pozisyondur. Ancak bu pozisyon kişiye göre değişebilmektedir. Bunun bir stadardının belirlenmesi için FHL kullanılmaktadır.

Hastanın doğal baş pozisyonunun verimesinde profilden dış kulak yolunun üst kenarı ile göz altında orbital kemik arasındaki hat yer düzlemine paralel olmalıdır. Bu hatta Frankfort Yatay planı-Frankfort Horizontal plane; FHL denilmektedir.

FHL fotoğraflamada doğal baş pozisyonunun verilmesi dışında yüzün estetik değerlendirilmesinde son derece önemlidir. Bu fotoğraf üzerinde alınacak referans noktaları ve açıların ölçülmesinde önemlidir. FHL yada doğal baş pozisyonu-NHP sağlanması için hastaya ayakta yürürken karşıya bakılıyormuş gibi rahat durması söylenmekte. 

Profil fotoğraflarda hasta karşısına 2 m uzağa ayna konulması hastanın karşıya bakasını ve rahat pozisyonunu dolayısı ile NHP yi sağlamaktadır.

Fotoğraf makinası tripod ile hasta karşısına 2 m uzağa konulmakta.

Hasta üzerine standart 1 cm lik metrik skala bulunan-benchmark kullanılmakta.

Hasta arkasında mavi-beyaz arka plan önünde tavansad sarkıtılan ve üzeri metrik skalalı bir ruller olması gerçek vertikal line belirlemede kullanılabilir.

Standart fotoğraf çekimleri mavi fon önünde hasta bir sandalyeye oturacak şekilde yapılmaktadır. Bu fotoğraflamada farklı cilt tonlarında kontarstaları iyi vermektedir. Tüm fotoğraf çekimlerinde standart elde edilmesi için; çekimler tripod ile tüm hastalar için aynı yükseklik ve mesafe korunacak şekilde uygulanmaktadır.  Çekilen fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılmakta ve estetik analiz ölçümler özel ölçüm programı kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Fotoğraf çekiminden önce hastanın tüm kozmetikleri silinmekte ve takı ile aksesuarları çıkarılmaktadır. Hastanın saçları toplanarak yüz ve kulakları tam olarak ortaya çıkarılmaktadır.  Fotoğraf çekimi sırasında hastanın yüzü, gülümseme görüntülerinin dışında gevşek ve ifadesiz olmalıdır. Hastadan alt ve üst dudakları birbirine değecek ve ağzı sıkmadan rahatça kapatabilecek bir pozisyon alması istenmektedir.

Fotoğraflama sırasında hasta ve fotoğraf makinası aynı yükseklikte olmalıdır. Hastanın kulakları ve boyunu görünmeli ve hastanın kullandığı tüm aksesuarların çıkarılması istenmektedir.

 

Şimdi sık kullanılan fotoğraflama açılarına, mesafe ayarlamaya ve çerçevelemede kullanım şekline örnekler vermeye çalışalım.

Yakın Yüz Fotoğraf Çekimleri

Yakın yüz çekimleri kullanım alanları;

1. Göz çevresinin estetik olarak değerlendirilmesi.

Blefaroplasti-göz kapakları estetiği uygulaması ve takiplerinde

2. Burunun estetik olarak değerlendirilmesi.

Rinoplasti uygulaması ve takiplerinde

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır.

Hasta dik durmalı ve  başı doğal duruş pozisyonunda olmalıdır.

Saçlar mutlaka toplanmalı, kulak arkasına alınmalı, tüm takılar(gözlük, küpe, hızma, piercing gibi) çıkarılmalıdır.

Makyaj silinmelidir.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 15 cm x 10 cm lik ve 1:4 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası yatay kullanılmalıdır.

Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme üst sınırı sarı çizgi ile gösterilen alan yani kaşların üst sınırı olmalıdır. Orta hatta burun sırtı olmalıdır.

Tüm Yüz ve Boyun Fotoğraf Çekimleri

Tüm yüz ve boyun çekimlerinin kullanım alanları

1. Yüzün estetik olarak değerlendirilmesi. Yüzde yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamalar ve takiplerinde

2. Boyunun estetik olarak değerlendirilmesi. Boyunda yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamalar ve takiplerinde

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır.

Hasta dik durmalı ve  başı doğal duruş pozisyonunda olmalıdır.

Saçlar mutlaka toplanmalı kulak arkasına alınmalı, tüm takılar(gözlük, küpe, hızma, piercing gibi) çıkarılmalıdır.

Makyaj silinmelidir.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 24 cm x 36 cm lik ve 1:10 luk reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası dikey kullanılmalıdır.

Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme için orta nokta burun tipi ve kulaklar olmalıdır. Orta hatta burun sırtı olmalıdır.

Kulak Fotoğraf Çekimleri

Bu çekimler kulakların estetik değerlendirilmesinde, kulakta yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamalar ve takiplerinde kullanılmaktadır.

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır. Hasta dik durmalı ve  başı doğal duruş pozisyonunda olmalıdır.

Saçlar mutlaka toplanmalı kulak arkasına alınmalı, tüm takılar(gözlük, küpe, hızma, piercing gibi) çıkarılmalıdır.

Makyaj silinmelidir.

Kulaklar için 2 çekim yapılmakta.

1. Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 24 cm x 36 cm lik ve 1:10 luk reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır. Bu çekimler için fotoğraf makinası dikey kullanılmalıdır. Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme için orta nokta burun tipi ve kulaklar olmalıdır. Orta hatta burun sırtı olmalıdır.

2. Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 15 cm x 10 cm lik ve 1:4 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır. 

Bu çekimler için fotoğraf makinası dikey kullanılmalıdır.

Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme için orta nokta kulak olmalıdır.

Ağız Çevresi, Dudaklar ve Çene Fotoğraf Çekimleri

Kullanım alanları
1. Ağız çevresinin, dudağın ve çenenin estetik değerlendirilmesinde
2. Ağız çevresinde yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamalar ve takiplerinde
3. Gülme estetiğinin değerlendirilmesinde
4. Dudaklarda yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamalar ve takiplerinde
5. Çeneye yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamalar ve takiplerinde kullanılmaktadır

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır. Hasta dik durmalı ve  başı doğal duruş pozisyonunda olmalıdır.

Saçlar mutlaka toplanmalı kulak arkasına alınmalı, tüm takılar(gözlük, küpe, hızma, piercing gibi) çıkarılmalıdır.

Makyaj özellikle ruj silinmelidir.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 15 cm x 10 cm lik ve 1:4 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası yatay kullanılmalıdır.

Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme için orta nokta ağız olmalıdır.

Gövde Fotoğraf Çekimleri


Bu fotoğraflama gövdenin estetik değerlendirilmesinde ve bu alanda yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamaları ve takiplerinde kullanılmaktadır.

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır. Hasta dik durmalı ve  vücut doğal duruş pozisyonunda olmalıdır.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 42 cm x 63 cm lik ve 1:18 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası dikey kullanılmalıdır. Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme için üst sınır boyun alt kısmı olmalıdır.

Göğüslerin Fotoğraf Çekimleri

Bu fotoğraflama göğüslerin estetik değerlendirilmesinde, bu alanda yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamaları ile takiplerinde kullanılmaktadır.

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır.

Hasta dik durmalı ve  vücut doğal duruş pozisyonunda olmalıdır.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 45 cm x 30 cm lik ve 1:12 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası yatay kullanılmalıdır.

Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme için üst sınır clavicula kemiği üst sınırı olmalıdır.

Karın Bölgesinin Fotoğraf Çekimleri


Bu fotoğraflama karın estetik değerlendirilmesinde, bu alanda yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamaları ile takiplerinde kullanılmaktadır.7

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır.

Hasta dik durmalı ve  vücut doğal duruş pozisyonunda olmalıdır. Kollar yukarı kaldırılmalı vücudun iki yanında yer almamalıdır.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 45 cm x 30 cm lik ve 1:12 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası yatay kullanılmalıdır. Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme için üst sınır göğüs alt katlantı sınırı olmalıdır.

Kalça ve Uyluk Fotoğraf Çekimleri

Bu fotoğraflama kalça/uyluk estetik değerlendirilmesinde, bu alanda yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamaları ile takiplerinde kullanılmaktadır.

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır. Hasta dik durmalı ve  vücut doğal duruş pozisyonunda olmalıdır. Ayaklar omuz genişliğinde açılmalı ve ayaklar özelikler parmaklar yere tam basmalıdır.

Tırnaklarda oje çıkarılmalıdır. Ayaklarda aksesuarlar çıkarılmalıdır.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 42 cm x 63 cm lik ve 1:18 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası dikey kullanılmalıdır. Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme alt sınırı ayak tabanının hemen altı olmalıdır.

Baldır ve Ayakların Fotoğraf Çekimleri

Bu fotoğraflama baldır/ayak değerlendirilmesinde, bu alanda yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamaları ile takiplerinde kullanılmaktadır.

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır. Hasta dik durmalı ve  vücut doğal duruş pozisyonunda olmalıdır. Ayaklar omuz genişliğinde açılmalı ve ayaklar özelikler parmaklar yere tam basmalıdır.

Tırnaklarda oje çıkarılmalıdır. Ayaklarda aksesuarlar çıkarılmalıdır.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 42 cm x 63 cm lik ve 1:18 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası dikey kullanılmalıdır. Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme alt sınırı yaka tabanının hemen altı olmalıdır.

Ön Kol Fotoğraf Çekimleri

Bu fotoğraflama ön kolun estetik değerlendirilmesinde, bu alanda yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamaları ile takiplerinde kullanılmaktadır.

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır. Hasta dik durmalı ve  vücut doğal duruş pozisyonunda olmalıdır. Kollar yere paralel olacak şekilde açılmaktadır.

Tırnaklarda oje çıkarılmalıdır. Saat, bilezik, bileklik gibi aksesuarlar çıkarılmalıdır.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 45 cm x 30 cm lik ve 1:12 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası yatay kullanılmalıdır. Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme sınırı dirseklerin hemen üstü olmalıdır.


Ellerin Fotoğraf Çekimleri

Bu fotoğraflama ellerin estetik değerlendirilmesinde, bu alanda yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamaları ile takiplerinde kullanılmaktadır.

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır. Hasta dik durmalı ve  vücut doğal duruş pozisyonunda olmalıdır. Kollar yere paralel olacak şekilde açılmaktadır.

Tırnaklarda oje çıkarılmalıdır. Saat, bilezik, bileklik, yüzük gibi aksesuarlar çıkarılmalıdır.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 36 cm x 24 cm lik ve 1:10 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası yatay kullanılmalıdır. Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme eller tam merkezde olacak şekilde olmalıdır.

Parmak ve Tırnakların  Fotoğraf Çekimleri

Bu fotoğraflama aparmak ve tırnakların estetik değerlendirilmesinde, bu alanda yapılacak medikal estetik ve estetik cerrahi uygulamaları ile takiplerinde kullanılmaktadır.

Hasta standart olarak daha önce belirlenmiş fotoğraflama alanında olmalıdır. Hasta dik durmalı ve  vücut doğal duruş pozisyonunda olmalıdır. Kollar yere paralel olacak şekilde açılmaktadır.

Tırnaklarda oje çıkarılmalıdır. Parmaklarda yüzük gibi aksesuarlar çıkarılmalıdır.

Fotoğraf makinası tripod ile daha önce saptanan 15 cm x 10 cm lik ve 1:4 lük reprodüksiyon oranına göre çizilmiş noktaya alınmalıdır.

Bu çekimler için fotoğraf makinası yatay kullanılmalıdır. Fotoğraflama sırasında kullanılan çerçeveleme aparmalar merkezde olacak ve yan sınırı metakarpallere kadar uzanmalıdır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency