Yüzün Estetik Analizinde Kullanılabilecek Yöntemler

Tıbbın tüm sanatı aslında gözlemdir. Bu gözlemde gözlerin görmesi, kulağın duyması ve parmakların hissetmesi ve tecrübeli olması gerekmektedir. Yüz estetiğinin değerlendirilmesinde kullanılan bu tüm yöntemler belki başlangıçta körlemesine uymamız gereken kurallar olacaktır. Ancak klinik tecrübe ve deneyim sonrası bunlar sadece rehberimiz olmalıdır.


Yüzün estetik değerlendirilmesinde bir çok yöntem kullanmaktayız. Bunlardan bazıları;

  • Klasik, rönsans ve neoklasik dönemde sanatsal alanda geliştirilen kurallar.
  • Modern antropometrik ve sefalometrik ölçüm değerleri, yüz açıları ve bunların bilgileri ile kuralları
  • Yüzün çekiciliğinde algı çalışmalarında elde edilen sonuçlar ve geliştirilen özel yöntemler. Örneğin alttaki resimde  Fabergé egg değerlendirme yöntemi gibi. 

Yüzün estetik değerendirilmesinde ölçüm yöntemleri

1. Direkt ölçümler;

Manual anthropometry (caliper measurements)

Dijital caliper ile 0.03 mm duyarlıkla ölçümler yapılmakta. Landmarklar gözlem ve palpasyonla bulunmakta. FHL paralel baş pozisyonu ile .

Bu ölçümlerde direkt antropometre aslında altın standart.  Ancak hasta uyumu ve ölçümlerin uzun sürmesi dezavantajları arasındadır.

2. Fotogrametri, stero-fotogrametri;  2D photogrammetry (photogrammetric measurements)

Ön-Frontal ve profil fotoğraflar üzerinde hatta lateral sefalogram ile birlkte fotogrametrik ölçümler yapılabilmektedir. Ancak fotoğraf çekimi standartları, büyütme, distorsiyon problemi ve ölçüm standartlarını etkileyen ışıklandırma ve objenin fotoğraf makinasın uzaklığı gibi faktörler bu yöntemi de etkilemektedir.

3. 3D digitalize edilmiş ölçümler

Bunun için MicroScribe G2X digitizer (Immersion Corp., San Jose, CA, USA) ve Surfcam Velocity software (Surfware Inc., CA, USA) kullanılmakta. 0.009 inch üzerinde bir duyarlılıkta ölçümler yapmakta.

 

 

4. Lazer scaner

Lazer yüzey tarama yöntemleri-surface scanning methods; uzun zaman almakta ve ekipmanlar açısından zor pahallı ve yüzeyde çok kolay artefakt gelişebilmektedir.

5. Yapısal ışıklı ve bilgisayar destekli sistemler;

3d sistemler; three-dimensional [3D] stereophotogrammetric method; yukarıdakilerin olumsuzluklarına karşın bu yöntem geliştirimişti. Bu yöntemde hastanın farklı açılarından dijital fotoğraf sistemi ile fotoğraflar alınmakta. a. Tek kamera b. Çoklu kamera

6. Video imajlar

7. Radrasyon yöntemleri

a. 3D sefalogram

b. Sefalogram

c. CT scan

d. CBCT(Cone beam computed tomography); pahallı ve hastanın radrasyon alması nedeni ile invaziv bir yöntemdir.

6. Diğerleri

a. MR

b. US

 


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency