Terra Firma - Forme Dermatoz

Terra firma-forme dermatoz (TFFD) 1987 yılında Dr. Duncan, Tschen ve Knox tarafından tanımlanmıştır. Latince “terra firma” kuru toprak, kuru yüzey anlamına gelmektedir. “Duncan’ın kirli dermatozu” olarak da isimlendirilmektedir.
Deride kir benzeri kahverengi-gri renk değişikliğine yol açan, kadifemsi kıvama sahip plak veya yamalardan oluşan nadir bir dermatozdur.


terra firma


Hastaya klinik görüntü dışında hiçbir rahatsızlık vermez.

Oluşum mekanizmasıyla ilişkili olarak ailesel geçiş, genetik yatkınlık, güneşe maruziyet, gecikmiş veya eksik keratinizasyon bozukluğu gibi birçok etken öne sürülmekle birlikte halen belli bir nedeni bilinmemektedir.
TFFD tanısı alan hastalarda herhangi bir hijyen bozukluğu bulunmamaktadır.

Sistemik belirtilere yol açmayan ve kolaylıkla teşhis ve tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Çoğunlukla boyuna yerleşen kiri andıran döküntüler, gövde, kol ve bacaklar ile saçlı deride de görülebilmektedir. Lezyonlar su ve sabunla yıkamakla veya keselenerek yıkamayla kaybolmayan nitelikte olup; izopropil alkol veya etil alkol ile ovalayarak silmekle ise giderilebilmektedir. Son yıllarda özellikle çocuklarda daha sık görüldüğü saptanmıştır.

Bu hastalık klinik görünümü ile görünümüyle “akantozis nigrikans”, “nörodermatit”, “iktiyoz”, “tinea versikolor”, “Gougerot-Carteaud sendromu”, “epidermal nevus” gibi pigmentasyon artışıyla belirgin diğer bazı dermatolojik hastalıklarla karıştırılması mümkün bir dermatozdur. Bu nedenle görülme gerçek sıklığının bildirilen olgu sayısından daha fazla olabileceği düşünülmektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency