Stria - Cilt Çatlaklarında Peeling Uygulamaları

Cilt çatlakları tedavisinde kullanılan kimyasal peeling tedavilerinde en sık kullanılanı mikroabrazyon ve TCAA(triklor asetik asit) birlikte uygulamasıdır. 

4 basamaklı yapılan bir işlemdir.

1. Basamak; Zımpara – Sand paper ile yapılan mikroabrazyon;

Striaların olduğu alan 10X10 cm2 lik alanlara bölünür. Bu alanlar alokol sonra aseton ile silinir. Steril ince su zımparaları ile (3M sandpaper P220) deriye abrazyon uygulanır. Bu işlem hasta ağrı hissedene kadar yapılır. Amaç yüzeysel epidermisin kaldırılması ve böylece daha kolay bir topikal anestezin emilmesinin sağlanması ve TCAA nın emiliminin arttırılmasıdır. Ancak bu işlem fazla yapılır ise TCAA emilimi artmakta buda hipopigmentasyon ve scar gelişimine neden olmaktadır.

Uygulama sırasında elle uygulama alanına dokunulduğunda deride kabalaşmanın fark edilmesi yüzeydeki keratinositlere göre daha hidrate keratinositlere ulaşıldığını göstermektedir. Noktasal kanama olması çok derin yapıldığını göstermektedir.


2. Basamak; Lokal anestezi uygulanması;

Abrazyon yapılan alana lokal anestezik emdirilmiş 10 × 10 cm2 steril gaz bezlere konur ve plastik filim ile kapatılmaktadır. 10-15 dakika sonra açılarak anestezi sağlanmaktadır. EMLA krem hidrasyon ve deri Ph değiştirdiği için tercih edilmemektedir.


3. Basamak; %15 lik TCA peeling solusyonunun kullanımı.

2 pamuk aplikatör ile boya sürme tekniği ile yapılmaktadır. Açık tenlilerde üst üste 2 kat uygulanmaktadır. Koyu tenlilerde tek pas yapılmalıdır.


4. Basamak; özel bir karışımın kullanılması; TCAA den sonra

10X10 cm alana 0.5 gr olacak şekilde içerisinde yağ asitleri (palmitik ve stearik asit vb), vitaminlerden; C, E ve H, tretionin, oligo-elementler (selenium, silicium ve methionine) içeren krem sürülmekte. Plastik oklüzyon yapılmaktadır.
Uygulama sonrası 8 saatte inflamasyon olmaktadır. En son kapama sonrası 24-36 saatlerde ödem maksimum olmaktadır.

Geniş strialarda  bismuth subgallate içeren tozlar; Deri Septol, Dermatol aroma, Dervanol toz serpilebilir. İyileşme 3-5 günde olmaktadır. 10-15 günde diğer ilaçlar kullanılabilir. Uygulama aralıkları 1 aydır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency