Meme Estetiğinin Değerlendirilmesinde Matematiksel Ölçümler

Memenin anatomik ölçüm ve değerlendirilmesinde özel noktalar ve alanlar tanımlanmıştır. Bunlar;

  • Sternal notch (SN); Göğüs önünde buluan sternum kemiğinin üst kısmında bulunan girinti
  • Mid-clavicle (C); Köprücük kemiği-claviculanın orta noktası
  • Meme başı,nipple (N)
  • Sternum(M)
  • Inframammary fold (F); meme altında memenin göğüsle yaptığı katlantı
  • Anterior axillary line (Z); Koltuk altı ön çizgisiSternal notch ile meme başı mesafesi (SN) ve köprücük kemiği orta hattı ile meme başı mesafesi (CN) meme başının dikey düzlemde yerleşimini vermektedir. Bu değerler meme başının düşük yada yüksek yerleşimli olmasını göstermektedir. Ön koltuk altı çizgisi ile meme başı arası mesafe (ZN), meme başı ile sternum orta  noktası arası mesafe (NM) ve meme başları arası mesafe(NN) değerlendirilmektedir. Bu değerler meme başının yatay düzlemde yerleşimini vermektedir. Bu değerler meme başının içerde yada dışarda olmasını göstermektedir.

Meme başı ve meme başı çevresindeki hafif koyu alan olan aerola değerlendirilir. Meme başı uzunluğu 1 cm ve üzerinde çapıda 4-7 mm olmalıdır. Aerola yuvarlak ve 15-45 mm çapındaki daha pigmente alandır.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency