Yüzün Estetik Değerlendirilmesinde İlk Adım: Doğru Baş Pozisyonu

Yüzün anatomik ve estetik değerlendirmesinde ilk adım hastanın standart doğal baş pozisyonunun verilmesidir.Doğal baş pozisyonu-Natural head position; NHP verilmemiş bir hastanın klinik ve fotoğraf değerlendirmeleri yanlış olacaktır. Hastanın ilk değerlendirmesi ve sonraki değerlendirmeleri bu baş pozisyonuna göre yapılmalıdır.


Hastaya NHP verilmesinde bir çok yöntem kullanılabilir.

İlk ve en basit yaklaşım hastanın kendisinin doğal baş duruşunu yapmasını istemektir. Bunun için hastanın karşısına bir ayna konularak aynada kendi göz hizasında sonsuza bakacak şekilde başını tutması istenebilir. Hasta bu şekilde durmaya çalışırken klinik değerlendirmeyi yapacak yada fotoğraflayacak kişi hastanın bu baş pozisyonunu hafif düzenlenmektedir.

Ancak NHP kişiye göre değişebilmektedir. Bu nedenle bir standartın belirlenmesi için sonradan Frankfort Horizontal plane; FHL geliştirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Hastanın sağ ve solda yandan-profilden; dış kulak yolunun üst kenarı ile göz altında orbital kemik arasındaki hat yer düzlemine paralel olmalıdır. Bu hatta Frankfort Yatay planı-Frankfort Horizontal plane; FHL denilmektedir. FHL doğal baş pozisyonunun verilmesi dışında yüzün estetik değerlendirilmesinde de son derece önemlidir.


Yüzün estetik değerlendirilmesinde FHL yetersiz kaldığında bunun dışında kullanılan standart bir diğer hat ise O meridyendir. Bu yine profil değerlendirmede burun kökünün en dışarıda beliren yumuşak doku noktası yani nasion (N ′) dan geçen ve FHL na dik olan hattır.

Ancak kaş ortası en ön yumuşak noktası olan glabella ve burun kökü etnik ve ırksal özelliklerle çok değişebilmektedir. Nasion çok önde yada geride olabilmektedir. Günümüzde nasiondaki bu varyasyonlar nedeni ile FHL yerine Gerçek yatay plan- true horizontal plane ( TrH ) ve O meridyen yerine Gerçek dikey plan – true vertical plane ( TrV ) kullanılmaktadır.

Gerçek dikey plan – true vertical plane ( TrV ) yer düzlemine dikey plandır. Bu glabella yada nasiondan yada her kisinin ara noktasından geçebilmektedir.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency