Sarı Tırnak sendromu klasik 3 bulgu-triad olan sarı tırnak, lenfödem ve solunum sistem tutulumu ile seyretmektedir. Bunun dışında kronik kösürük, bronşit, trakeabronşit, bronşektazi, kronik sünisitis, kronik solunum sistemi enfeksiyonları, sünizit ve plevral efüzyon gibi belirtiler ilede seyretmektedir.

Neden tam olarak açıklanamamış olmakla birlikte lenfatik dolaşımının engellenmesi gibi bir nedenden bahsedilmekte. Titanyuma maruz kalan ve lenfatik sistem problemleri yaşayan kişilerde benzer klinik tablo gelişmektedir.

Sarı trınak sendromunda trınakların büyüme hızı yavaşlamakta, tırnak plağı kalınlaşmakta, opaklaşmakta,  kutikula kaybolmakta, tırnak sarı-yeşil bir almakta, ve enlemesine eğimi artmakta.

Tırnakların normalde büyüme hızları haftda 0.46 mm iken 0.23 mm nin altna düşmektedir.

Sıklıkla erişkinlerde erkeklerde görülmekle birlikte çocukladada olabilmektedir. Doğumsal ve ailesel klinik tablolar bildirlmiştir.

Altta yatan neden ortadan kaldırıldığında sendrom belirtileri normale dönmekte. Dönmeyen olgularda tedavi olarak;

alfa takoferaol (vitamin E) günlük 600 -1200 IU verilmesi

Topikal vit E + dimetil sülfoksid (DMSO) kullanımı

Itrakonazol tek başına yada E vit. ile birlikte kullanımı

 


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency