Normalde tırnağın uzun ve enlemesine aksı hafif bir curve çizmekte. Bu curve tırınak çevre dokuları ve tırnak yatağı tarafından uygulanan kuvvetler ile desteklenerek korunmaktadır. Tırnak enlemesine bu curvini arttırarak şeklini değiştirmeye başlamakta.

Tırnağın enlemesine curve artşı overcurvature olarak tanımlanmakta ve 3 farklı klinik probleme neden olmaktadır.

Kerpeten trınakta enlemesine olan curve artışı tırnak uç kısımına geldikçe daha fazla artmaktadır. Kliniğin ilerlemesi ile trınak uç kısımda iyice içeler kıvrılmakta bu görsel görüntüsü nedeni ile trompet trınak olarakta tanımlanamkatadır. Pincer nail zamanla adeta bir pençeye benzemekte ve pachyonychia congenita trınak defromitileri ile karışmaktadır. Zamanla kıvrılan trınak içerisinde trınak yatağı kaybolmakya trınak altında kemiksel yapılar geişmektedir.

Bu yapısal değişimler çok şiddetli ağrılarar neden olabilmektedir. Bu ağrılar bazen yorganın küçük dokunuşları ile bile ortaya çıkabilmektedir.

Neden geliştiği konusu tartışmalı olamakla birlikte;

 • Genetik trınak gelişim defromitilerine bağlı olabilir.
 • Dar ve ortopedik olmayan ayakkabilardan kaynaklanabilir.
 • Tırnak yatağına yerleşen exositozis, kistler ve miksoid tümörler 
 • Ayak tırnaklarında trınak yatağında kemikte exostosis, inflamatuar osteoartritislere bağlı olabilir.
 • Onikomikozlar yani trınak mantar enfeksiyonlarından kaynaklanabilir.
 • Practolol ve acebutolol gibi hipertansiyonda kullanılan beta bloker ilaçalardan kaynaklanabilir.
 • Sindirim sistem maliniteleri, sigmoid kolon adenokanserlerinin metastazlarında görülmekte
 • Sistemik lupus
 • Psoriasis, sedef hastalığının tırnak tutulumlarında 
 • Arteriovenöz fistüller bağlı olarak artan venöz basınca ikincil olarak gelişebilmektedir.

Sıklıkla ayak tırnakların görülmekle birlikte el tırnaklarındada ortaya çıkabilmektedir. Klinik hafif başlayıp zamanla ilerlemektedir.


 

Pincher nail genetik olabildiği gibi sonradan da gelişebilmektedir.

Genetik olan formu el ve ayaklarda simetrik tutulum göstermekte ve aile bireylerinde benzer tırnak deformasyonları görülmektedir.Ergenlik ve erişken yaş dönemde görülmektedir. Sıklıkla ayak baş parmakları tırnağı etkilenmekte ve parmakta diğer parmaklara doğru devaisyon ile birliktedir. Son ayak parmağı tırnağı etkilenmekte bu parmakta içe diğer parmaklarar doğru deviasyon gösterebilmektedir.Epidermolisis bullusa simplex genetik cilt hastalığında pincher nail görülebilmektedir. 

Sonradan gelişen pincher nail asimetrik yerleşmekte ve başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Sonradan gelişen ayaklarda pincher nailde en sık neden maalesef uygun olmayan dar ayakkabı kullanımıdır. Ellerde sonradan pincher nal gelişiminde en sık neden ise dejeneratif eklem hastalıklarıdır.


Pincher nailde klinik gelişimde ana nedenler;

 • Parmakta tırnak altında kemiğin büyümesi ve dejenerasyonu
 • Tırnağın matrixte genişlemesi ancak uçta daralmasıdır.Pincher nailde tırnağın özellikle uç kısımlarda içe kıvrılması tırnak batıklarına ve buna bağlı şikayetlere neden olmaktadır. Zamanla klinik ilerledikçe tırnak nerede ise bir boru şeklinde kıvrılmakta içerisinde tırnak yatağı ve destek dokuları kalmakta. 

Tırnak kalınlaşmakta kesilmesi ve bakımı güçleşmekte.

Ağrı hastalarda ayakta durma, yürüme ve ayakkabı giymeyi güçleştirmektedir.

Pincher nail simetrik bazende asimetrik olabilmektedir.

 

Tedavi

Hafif olgularda uygun ayakkabı seçimleri dışında tırnağın yumuşatıldıktan sonra içe kıvrılan kısımlarının düzenli aralıklar ile kesimi yapılabilir.

Teller ile tırnak uygulamaları erken evrede oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Ancak çoğu hastada cerrahi tırnak revizyonları gerekmektedir.

Tırnak çekimleri kesinlikle yapılmamalıdır. Tırnak çekildiğinde tırnak çıkana kadar hastanın rahatladığını ancak pincer nail defromasyonunu daha fazla arttırdğını biliyoruz.

Pincher nail cerrahisi lokal anestezi altında uygualma yapılacak parmağın tam siir blokajı ile yapılmakta.

Anestezi sonrası ilk olarak tırnak bozulmadan çıkarılır. 

Cerrahiyi uygulamayı aşağıdaki resimde olduğu gibi 2 alanda yapmaktayız.1. alanda; ilk olarak tırnak çıkarıldıktan sonra tırnak yatağı muayene edilmekte, tırnak yatağına tam ortasına parmak distal kemik derinliğine kadar kesi yapılır. Pincher naile defromasyonu bağlı tırnak yatağındaki oluklanma düzeltlir ve kemiksel fazlalıklar alınır.

Bu kesi emilebilir dikiş iplikleri ile kapatılır. Tırnak yatağının revizyonu için tırnak yatağı kenarlarından dikiş iplikleri ile germe yapılarak yatak sabitlenir.2. alanda; aşağıdaki resimde gösterildiği gibi matrixte sarı ile gösterilen cerrahi kesiler yapılır. Bu kesiden matrixe ulaşılarak kırmızı ile gösterilen matrixinde genişlemiş tırnak kök bölümü cerrahi, lazer yada fenolizasyon ile çıkarılır.Sonra bu alanlar dikilir.

Pincher nail cerrahisinde daha basit gibi görünen teknikte ise; lokal anestezi altında aşağıdaki resimde gösterildiği gibi tırnak çıkarılır. A da işaretlendiği gibi tırnak yatağı trınak köküne kadar serbest flap şeklinde askıya alınır. B de gösterildiği gibi tırnak yatağı ve altında kemik yapılar küretle temizlenir. D de gösterildiği gibi trınak yatağı revizyonu yapılır ve tekrar dikilir.
yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency