Slerodermanın lokal deri formuna morfea denilmektedir.

Kadınlarda daha sık görülmektedir.

Morfeada deri tutulumu dışında sklerodermaya ait belirtiler çok nadirdir. Ancak eklem ağrıları tarif edilmektedir.

Neden henüz bilinmemektedir. Dış ve içsel faktörler suçlanmaktadır. Travma, radyasyon, bazı ilaçların kullanımı( bleomisin, D penisilamin, bromokriptin vb), enefeksiyonlar(borellia enfeksiyonu, CMV enfeksiyonu gibi) gibi.

Morfea lezyonları başlangıçta inflamatuar özeliktedir ve kırmızıdan mora kadar değişen yoğunlukta renge sahip plaklar şeklindedir. Zamanla bu plağın ortasında hafif sklerozis ise renk açılmakta; beyazlaşmakta sadece kenarlarında morumsu halka kalmaktadır.Bu aktif dönem sonunda sklerotik plak yada hiperpigmente plak kalmaktadır. 

Morfea lezyonunda kıl folliküleri ve ter bezleri yok olduğu için lezyonda terleme yoktur ve kıllar gözlenmez.

Deride etkilenme epidermis ve dermis ile sınırlı yada daha derin dokuları kasları etkileyebilmektedir.

Köbnerizasyon pozitif olduğu için travma ve basınç alanlarında daha sık görülmektedir. Bu nedenle kadınlarda kalça ve göğüslerde daha sık yerleşmektedir.

Morfeanın klinik formları

Plak tip Morfea

Generalize Morfea; 2 yada daha fazla vücut bölgesinde yada 4 den fazla morfea varlığında bu tanımlama kullanılmaktadır.Bullous Morfea

Linear Morfea;  Morfeanın çizgisel yerleşimli klinik formudur. Sıklıkla aşağıdaki resimde olduğu gibi baş orta-yan saçlı deriden alına doğru uzanmaktadır. Sanki bir balta ile vurulmuş ve sonrasında kalan bir iz gibi görünmektedir. Bu nedenle “en coup de sabre” olarak tanımlanmaktadır. Bu lezyon bazen yüzün alt  kısımlarına kadar inebilmektedir.

Deep Morfea; Buna pansklerotik morfea da denilmektedir. Burada morfea daha derin dokuları hatta kemikleri etkileyebilmektedir.

Tedavi

Dar bant UVB tedavisi, Topikal tacrolimus, Methotraxate


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency