Botox Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

Botox Nedir?Botox Clostridium Botulinum isimli bir bakteri tarafından üretilen bir toksindir. (Türkiye’de Botox yanlışlıkla yılan zehri olarak bilinmektedir.) Bu bakteri besinlerde çoğalarak toksini ile “botulizm” olarak adlandırılan besin zehirlenmesi yapmaktadır. Botulinum kelimesi Latincede “sosis” anlamına gelen “botulus” kelimesinden türetilmiştir. Toksin laboratuarda özel işlemlerden geçirilerek zayıflatılmakta, insanlarda güvenli uygulanabilir hale getirilmektedir.

Botox ürün maliyeti yüksek olan bir üründür. Elmas ve petrolden bile daha değerlidir. Bu nedenle gerçek değerinden daha ucuza botox uygulaması; yetersiz doz uygulaması ya da ucuz ilacın muadillerin kullanılması anlamına gelmektedir.


Botox İlk Ne Zaman Kullanılmıştır?

İlk olarak 1970 yıllarında göz şaşılıklarının tedavisinde göz kaslarına uygulanmıştır. 1980 yıllarında aşırı kas aktivitelerinde, 1990 larda estetik amaçlı kullanılmıştır. 1995 yılından beri yurdumuzda kullanılmaktadır. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı onaylı uygulanmasına izin verilen 2 adet Botox kullanılmaktadır.

Botox (Allergan firması; ABD) ve Dysport (Ipsen firması; Fransa) tarafından üretilmektedir. Ancak ülkemizde bu ürünler dışında Sağlık Bakanlığı onayı olmayan uzak doğu kökenli Botox ürünleri de kullanılmaktadır. Bu nedenle uygulama yapılacağı zaman uygulamayı yapacak doktorunuzdan lütfen kullanılacak ürün hakkında detaylı bilgi alınız.


yol tarifi

dermatoloji randevu
dermatoloji doktor cevapliyor

Adres: Esentepe Mah. Cevizli D 100 Güney Yanyol Lapishan 25/2 Soğanlık, Kartal / İSTANBUL
GSM: 0532 624 21 27
Bu sitedeki bilgiler doktor ya da eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitedeki bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedaviye yönlendirme amaçlı değildir.© 2020 Hakan Buzoğlu. All Rights Reserved.
ByFlash Web Agency